A kutyák csodálatos társak, de tartásuk komoly feladatokkal és nagy felelősséggel jár. Bár valamennyi kutya különböző, néhány alapvető dologban megegyeznek.
A kutya nevelése
Az a kutya, mely megtanult néhány alapvető szabályt, jól alkalmazkodó és megfelelően viselkedő családi kedvenccé válik. A gyerekekhez hasonlóan a kutyát megtaníthatjuk a jó modorra és a házirendre. Attól a perctől fogva, hogy a kutya a házhoz került, tanítsd meg arra, hogy még játékból sem harapdálhat senki. Azt is tudnia kell, hogy ok nélkül nem ugathat.
Figyelj arra, hogy etetés, vagy simogatás előtt engedelmeskedjen az "ül" parancsnak. A kutya nevelésének kulcsa az, hogy a kutya meg akar felelni gazdájának. Dicsérd és jutalmazd a megfelelő viselkedésért, és határozott "nem"-mel jelezd, ha nem tetszik, amit csinál. Ahogy a kölyök nő, szükség lehet egyéb nevelésre is. Lépj kapcsolatba a helyi kutyaiskolával, ez a tréning nem túl drága, segít a kutya nevelésében és a megfelelő viselkedés elsajátításában. A nevelés nemcsak jobb társsá teszi a kutyát, de egy napon az életét is megmentheti.
Ápolás, gondozás
A rendszeres ápolás elengedhetetlen ahhoz, hogy a kutya jól érezze magát, és jó formában legyen. Természetesen a hosszú vagy sűrű szőrű fajták gyakoribb kefélést igényelnek, mint a rövid szőrű fajták. Néhány fajtának emellett rendszeres nyírásra is szüksége van. A kölyköket már kicsi koruktól hozzá kell szoktatni a keféléshez és fésüléshez. Az állatorvos pedig segíthet a körmök levágásában és a fogak ápolásában.
Házi kedvenc vagy tenyészállat
Ha nem akarod, hogy a kutyádnak kölykei legyenek, érdemes hat hónapos kora körül ivartalanítani.
Békés szomszédság
Azok a kutyák, melyek bármikor ugathatnak, zavarják a környezetüket és szomszédaikat, és így a szomszédok nem is figyelnek fel az ugatás okára. Az állandó ugatás oka az unottság is lehet. Általános alapelv, hogy a kutya fizikai és szellemi egészsége megtartása érdekében rendszeres sétát igényel. Amikor a kutyát sétáltatod, tartsd pórázon. Soha ne engedd a kutyát kóborolni, hiszen ennek súlyos következményei lehetnek a büntetéstől kezdve a sérülésekig.
A kutyapiszok
A felelős kutyatartóknak figyelni kell arra, hogy a kutyáik ne szennyezzék be a parkokat, kerteket, vízpartokat és utcákat, ezért tegyük lehetővé, hogy séta előtt a kutya a saját kertünkben elvégezhesse a dolgát. Természetesen "balesetek" még így is történhetnek, ezért mindig legyen nálad zacskó, hogy feltakaríthasd a kutya ürülékét.
Elveszett kutyák
Sajnos néha a kutyák elvesznek. Ezt megelőzheted, ha a kutya nyakörvére ráteszel egy jelzést a telefonszámoddal. Néhány kutyába még mikrochipet is ültetnek az azonosítás miatt. Ezt az állatorvos elvégezheti. A kutyát vihar vagy tűzijáték alatt zárd be. Ha a kutya eltűnik, kérdezősködj a szomszédoknál, az állatorvosnál, állatmenhelyeken és az önkormányzatnál.
Szabadság
Gondolkozz azon, hogy a kutya hogyan kapja meg a legjobb ellátást, amikor nem vagy otthon. Ha a kutyát állatpanzióba szeretnéd adni, intézkedj jó előre, ha pedig csak néhány napra utazol el, akkor próbáld megkérni a szomszédokat, hogy ügyeljenek a kutyára. Soha ne hagyd a kutyát az autóban, mert még mérsékelten meleg napokon is nagyon felforrósodhat, és a kutyák hamar elpusztulnak a nagy forróságban.
A kutyák és a gyerekek
A kutya a gyerek legjobb barátja lehet, ha megtanítjuk arra, hogyan játszanak együtt. Egy felnőttnek egészen addig figyelni kell az ilyen közös játékokat, amíg a kutya és a gyerek nem érti meg egymást tökéletesen. A legtöbb kutya hűséges és megbízható társ, de ha a kutyád nincs rendszeresen gyerekekkel, akkor felügyelni kell az első találkozásokat.
Játék és mozgás a kölyökkel
Az első néhány hónapban a kölyökkutyának elég a természetes otthoni mozgás, ezen felüli mozgásra nincs szüksége. A kölyökkutyát nem ajánlott kivinni az utcára, illetve más kutyákkal összeengedni, amíg nem kapta meg az alapozó oltásait. Ha mégis összeengeded más kutyákkal, azok csak egészséges, oltott kutyák legyenek. Miután megkapta az oltásokat, várj még két hetet, amíg a védettség kialakul, és utána nyugodtan kiviheted a kutyát.
Nyakörv és póráz
Olyan nyakörvet válassz a kutyádnak, amiben kényelmesen érzi magát. Ma már lehet választani kifejezetten kölyköknek való különböző könnyű és állítható pórázok és nyakörvek közül. Fokozatosan kell a nyakörvhöz és a pórázhoz szoktatni. Először csak néhány percig hagyd rajta, és minden nap egy kicsit tovább. Néhány hét alatt teljesen meg fogja szokni. Néhány kutyafajta speciális hámot igényel, de a szaküzletekben ezekből is nagy választékot találhatsz. A kiskutya nagyon nagy ütemben növekszik így hamarosan új, erősebb nyakörvet, és pórázt kell venni neki. Ha sétálni viszed a kutyád, mindenképp pórázzal vidd. Ha a kutyád hamis inkább tegyél rá szájkosarat is. Egyes országokban ez kötelező is. Egy jó tanács. A nyakörvre célszerű egy bilétát tenni, amelyen megtalálható a kutya neve, a gazda telefonszáma és címe. Így ha esetleg elszalad vagy megszökik tőled, nagy valószínűséggel visszajuttatják hozzád.
Játssz a kutyáddal
A játék erősíti a kapcsolatodat a kutyáddal. Azonban vigyázz, hogy ne fajuljon el a játék, mert ha ez rögzül benne, később nagyobb korában ez problémákat okozhat. Amíg játszol vele, ne tartsd pórázon, hagyd, hogy felszabadultan játsszon. A kutyák szeretik a játéktárgyakat, mint a gyerekek, sőt szükségük is van arra, hogy saját birtokolható tárgyaik legyenek. Soha ne engedd, hogy kavicsokkal játsszon, mert kitörhetnek a fogai. Lehet kapni kimondottan kutyáknak való játékot, amit nyugodtan rághat. Ezek általában olyan anyagból készülnek, melyek veszélytelenek az állatok számára. Némelyik sípol is, és a legkülönbözőbb formában kaphatók.
Hogyan kezdjük a kutya nevelését?
A megfelelő nevelésnek fontos szerepe van abban, hogy a gazdi és kutyája között boldog és jó kapcsolat alakulhasson ki. A nevelés segítségével a kutya megtanulja megérteni embertársa elvárásait, kívánságait, és képes lesz jobban alkalmazkodni környezetéhez. Másfelől minél jobban érti a gazda kutyája viselkedését, annál több örömét leli majd az állatban.
A kutya attól igazán jó társ az ember számára, mert hozzá hasonlóan társas lény. Egy kutya számára természetes, hogy falkában éljen, és kommunikáljon társaival. Gondot jelenthet viszont, ha a kutyáknak emberi értéket és tulajdonságokat tulajdonítunk, hiszen azért ők mégsem emberek.
Bár már régóta az ember megszelídített társa, a mai kutyáknak is szükségük van arra, hogy hasonló körülmények között éljenek, mint falkában élő őseik. Néhányuk természeténél fogva alázatosabb, mások inkább vezető szerepre törnek. Nagyon fontos ugyanakkor, hogy a kutya-ember kapcsolatban az állat megértse, hogy alacsonyabb rendű, mint az ember, vagy akár a gyerek. Ezt pedig megfelelő neveléssel értethetjük meg a kutyával.
A kutyák a falkában a hierarchiát egyszerű viselkedésmódokkal adják mások tudtára. Ilyen az a szabály, hogy mindig a legmagasabb rangú kutya eszik először, ő alszik a legjobb helyen, ha úgy kívánja. Ezeket a szabályokat az ember-kutya kapcsolatban is betarthatjuk. Legegyszerűbben úgy tartható meg a „falkavezér” pozíciója, ha a gazdi irányítja a közös játékokat, például a játék végén magánál tartja a játékszert.
A kutyák nem úgy kommunikálnak, mint az emberek. A kutyanyelv teljesen más, mint az emberi, és a gazdinak kell megpróbálni megérteni és megtanulni a kutyák nyelvét. Míg az emberek elsősorban szóban kommunikálnak, a kutyák a jelek, jelzések, testbeszéd útján. Hogy jó tanárok legyünk, először nekünk kell megtanulnunk a kutyák testbeszédét.
|