A macskák mozgásigénye
Mikor láttál utoljára pórázon vezetett macskát? Valószínűleg régen, ha egyáltalán láttál már ilyesmit. Ennek az az oka, hogy a legtöbb macska nem viseli el a pórázt. De van rá mód, hogy a macskát hozzászoktassuk, ha pedig nem sikerül, más módja is van annak, hogy kedvenced eleget mozogjon.
Hogyan tanítsuk meg a macskát pórázon sétálni?
Ahhoz, hogy a macskát sétálni vihesd, először hozzá kell szoktatni a pórázhoz. Néhány fajtánál (pl. sziámi, burmai, orosz kék, keleti rövidszőrűek, stb.) ez viszonylag könnyen megy.
Ha a macskát hozzá akarod szoktatni a pórázhoz, kezdd el még kölyökkorában. Ehhez szükséged van egy nyakörvre, egy pórázra és egy hámra (ez utóbbira azért, mert a macskák többsége kibújik a nyakörvből).
- Kezdetben helyezd rá a nyakörvet néhány napig, rövid időszakokra, hogy hozzászokjon.
- Ugyanezt próbáld meg a hámmal is, anélkül, hogy kivinnéd sétálni.
- Később tedd rá a pórázt is, és hagyd, hogy megszokja.
- Ezután próbáld a lakáson belül pórázon sétáltatni.
- Ezt követően fokozatosan növelve a megtett távolságot, rendszeresen vidd el sétálni. Csendes helyeken sétáltasd és szoktasd a környezethez.
A macska és a külvilág
Általában nem szabad olyan hosszú időre szabadon engedni a macskát, amilyen hosszan szeretné. Sok veszély fenyegeti ugyanis, más állatok, autók, stb. Ha a macska sokat szeretne a szabadban mozogni, építs neki egy elkülönített részt. Ha igazi játszóteret szeretnél készíteni a macskának, ide helyezz el különböző fadarabokat, ágakat, különböző magasságú polcokat.
Ha elengeded a macskát, olyan nyakörvet adj rá, melyből kibújhat, ha pl. fennakad a kerítésen, legyen rajta a neved és telefonszámod, esetleg csengőt is akaszthatsz a nyakába - bár ennek nem fog örülni. A csengő segít abban, hogy nyomon kövesd az állatot, és figyelmezteti a madarakat, egereket és kutyákat, hogy a macska közeledik.
Természetesen ha házon belül engeded el, az is veszélyekkel járhat. Biztonságossá teheted számára a házat, ha nem hagysz nyitva ablakot, becsukod a mosógép, mosogatógép és a szárító ajtaját, nem hagysz elöl éles késeket, elteszed a zacskókat, tisztítószereket, varrókészletet és figyelsz arra, hogy ne érhessen el elektromos vezetéket. Helyezd biztonságba a törékeny tárgyakat is.
Ha magukra hagyják őket, a macskák többsége eleget mozog, így legfőképp arra kell figyelned, hogy a mozgásukhoz biztonságos környezetet biztosíts.
Macska-elsősegély
Ha a macskád betegség jelét mutatja, ne ess pánikba, az állatorvosod megoldja a problémát. Mindig legyen kéznél az orvos száma, és az ügyelet elérhetősége.
Az állatorvos esetleg telefonon is tud tanáccsal segíteni kedvenced ellátásában, de a legbiztosabb, ha elviszed hozzá a macskát. Szerencsésebb, ha az állatorvost nem hívod házhoz, hiszen megfelelő felszerelés és személyzet a rendelőben van.
Ha fennáll a veszélye annak, hogy a macskádat altatásban kell ellátni, ne adj neki enni és inni. Mindig telefonálj az állatorvosnak indulás előtt, hogy fel tudjon készülni az érkezésetekre. Ez az előkészület megmentheti kedvenced életét.
Szükséged lesz egy kosárra, amiben szállítani tudod, ez főleg akkor fontos, ha kocsival utaztok. Ha nincs megfelelő kosarad, egy papírdoboz is megteszi, ha kilyukasztod, hogy kapjon levegőt és megkötöd, hogy ne tudjon kimászni belőle. Ha a doboz aljára egy kevés újságpapírt vagy rongyot teszel, kényelmesen utazhat a macskád. |