Nyáron sok kutya életét keseríti meg a toklász. A toklász egy apró növényi rész, pontosabban az egérárpa nevű gyomnövény kiszáradt kalászának része. Főleg júliusban és augusztusban, amikor a növény elszárad, ezek az apró darabkák szétszóródnak és eljuthatnak kedvenceikre is. Érdekessége, és a fő egészségügyi probléma okozója az, hogy a toklászok egy horoghoz hasonlóan befúródnak az állat testébe, ott vándorolnak de csak egy irányba, befelé.
A legveszélyeztetettebbek a hosszú-és félhosszú szőrű, lógó fülű kutyák, akiknek leggyakrabban a fülébe illetve a hallójáratukba jut a toklász. Gyakran fordul még elő a lábujjak között, illetve a nemi szervek környékén és a hónalj tájékon befúródott toklász is. Ritkábban szembe, orrba vagy akár a fogínybe is kerülhet toklász.
Ha észrevesszük, hogy kedvencünkbe toklász ment, haladéktalanul forduljunk állatorvoshoz, mert a toklász folytonos vándorlása miatt az idő fontos tényező. Minél hamarabb észrevesszük és eltávolítjuk a toklászt, annál kevesebb kellemetlenséggel úszhatja meg kedvencünk ezt a találkozást.
Hogyan veheted észre, hogy valóban toklász ment kedvencedbe?
A fülbe került toklász szinte azonnal fájdalmat okoz az állatnak. Ezt legtöbbször azzal jelzik, hogy fejüket félre tartják, fülüket rázzák. Szemmel nem igazán lehet látni, mert nagyon gyorsan a bőrbe fúródik, így nem érdemes a keresgéléssel foglalkozni. Az állatorvos egy speciális eszközzel a bemeneti csatornán keresztül ki tudja venni a toklászt-ha időben vittük állatorvoshoz-, és utána pár napig fültisztítóval kell kezelni az állatot, mert a toklász rövid idő alatt is okozhat gyulladást a fülben. Ha későn kerül orvoshoz kedvencünk, akkor már csak műtéti úton lehet segíteni rajta, ami sokkal hosszabb gyógyulást és esetleges szövődményeket is eredményezhet. Ilyenkor általában már idültté válik a külső hallójárat gyulladás.
A tappancsba fúródott toklász jele egy kis seb, amit a kutya állandóan nyalogat. A seb környéke gyakran be is dagad.
A gyulladt, váladékos szem, az állandó hunyorgás, mind lehetnek jelei a szembe került toklásznak. A szem érzéstelenítése után, az állatorvos könnyedén el tudja távolítani a kötőhártyazsákba került növényi részecskét.
Az orrba került toklászt, mely szerencsére ritkán fordul csak elő, véres orrfolyás és prüszkölés jelezheti. Eltávolítása legtöbbször csak műtéti úton lehetséges.
Megelőzés: Igazán biztos védekezés nincs a toklász ellen, de ha kutyánk lábujjai között levágjuk a szőrt, és nem visszük gyomos, gondozatlan területekre lecsökkenthetjük az esélyét a toklásszal való találkozásnak.
|